Biuletyn Informacji Publicznej

Warunki zabudowy


WARUNKI ZABUDOWY I ZAGOSPODAROWANIA TERENU

 

Ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu regulują przepisy ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2023 r. poz. 977 z późn. zm. )    

 

Ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu  następuje na wniosek inwestora.

 

Druk wniosku o ustalenie warunków zabudowy można otrzymać w Referacie Gospodarki Przestrzennej, Terenami i Rolnictwa, pok. 5. Urzędu Miasta Biłgoraja, ul. Plac Wolności 16.  

Formularz jest również dostępny na stronie  internetowej BIP  Urzędu Miasta Biłgoraja  Biuletyn Informacji Publicznej (e-zeto.eu)

 

Mapę zasadniczą można uzyskać w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju-Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, ul. Kościuszki 87.

 

Wypełniony wniosek z 3 załącznikami mapowymi oraz potwierdzeniem wniesienia opłaty skarbowej  należy złożyć w Biurze Obsługi Interesantów  -na  parterze  budynku Urzędu Miasta Biłgoraja.   

 

Od opłaty skarbowej zwolnione są wnioski dla właściciela lub użytkownika wieczystego terenu, którego dotyczy wniosek o ustalenie warunków zabudowy, a także dla organizacji pożytku publicznego, jednostki budżetowej albo jednostki samorządu terytorialnego). W pozostałych przypadkach wysokość opłaty skarbowej wynosi 598 zł

 

W przypadku działania poprzez pełnomocnika konieczne jest dostarczenie pełnomocnictwa w sprawach administracyjnych oraz potwierdzenia uiszczenia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo (17 zł).

 

Wydanie decyzji o warunkach zabudowy możliwe jest w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:

 

  1)  co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu,

  2)  teren ma dostęp do drogi publicznej; - należy przez to rozumieć bezpośredni dostęp do tej drogi albo dostęp do niej przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej,

 3) istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego,

      Warunek uznaje się także za spełniony, jeżeli wykonanie uzbrojenia terenu zostanie zagwarantowane w drodze umowy zawartej między właściwą jednostką organizacyjną a inwestorem.

  4)  teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1,

  5)  decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.

W decyzji o warunkach zabudowy organ wydający określa :

1. Warunki kształtowania zabudowy:

-    linię zabudowy,

-    szerokość elewacji frontowej,

-    wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej  / wysokość do okapu lub gzymsu od poziomu terenu /,

-    geometrii dachu / kąt nachylenie płaci dachowej, wysokość kalenicy od poziomu terenu, układ połaci dachowej /,

 2.  Warunki ochrony środowiska i zdrowia ludzi oraz dziedzictwa kulturowego
i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej.

 3.  Warunki obsługi w zakresie komunikacji i infrastruktury technicznej.

 4. Wymagania dotyczące ochrony interesów osób trzecich.

 5.     Linie rozgraniczające teren inwestycji przedstawia się  na mapie zasadniczej  w skali 1:500, lub 1:1000.

 6.  Uzasadnienie i pouczenie.

 

Projekt decyzji organ uzgadnia  z właściwymi do zakresu i lokalizacji  wnioskowanej inwestycji  jednostkami.

 

Tryb odwoławczy:

Od decyzji o warunkach zabudowy  stronie przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Odwołanie należy złożyć za pośrednictwem Burmistrza Miasta Biłgoraj.

 

Postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy można zawiesić na czas nie dłuższy niż 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku o ustalenie warunków zabudowy.

Wójt, burmistrz albo prezydent miasta podejmuje postępowanie i wydaje decyzję w sprawie ustalenia warunków zabudowy, jeżeli:

  1)  w ciągu dwóch miesięcy od dnia zawieszenia postępowania rada gminy nie podjęła uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego albo,

  2)  w okresie zawieszenia postępowania nie uchwalono miejscowego planu lub jego zmiany.

 

Decyzja o warunkach zabudowy nie rodzi  praw do terenu i nie narusza praw własności osób trzecich.

Dla tego samego terenu, decyzję o warunkach zabudowy można wydać więcej niż jednemu wnioskodawcy, doręczając odpis decyzji do wiadomości pozostałym wnioskodawcom i właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości.

Wnioskodawcy, który nie uzyskał prawa do terenu nie przysługuje roszczenie o zwrot nakładów poniesionych w związku z otrzymaną decyzją ustalającą warunki zabudowy terenu.

Organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy jest zobowiązany, za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do jej przeniesienia na rzecz innej osoby, jeżeli przyjmuje ona wszystkie warunki zawarte w decyzji. Stronami takiego postępowania są jedynie takie podmioty, między którymi ma być dokonane jej przeniesienie.

 

Co do zasady, decyzja o warunkach zabudowy obowiązuje bezterminowo. Wygasa jedynie w przypadku uzyskania pozwolenia na budowę przez innego inwestora lub uchwalenia miejscowego planu o odmiennych ustaleniach.

 

Do pobrania:

1). Wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy

2). Wniosek o przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy

Data publikacji
2024.04.29 14:55:29
Data zmiany
2024-04-30 11:17:56
Opublikował
Dominika Kurzyńska
Zmienił
Dominika Kurzyńska
Udostępnił
Dominika Kurzyńska
Ilość zmian
1
Autor
Beata Łuszczak
Rejestr zmian
Data Wytworzenia
2024.04.29
Okres ważności
 
Ilość odwiedzin
14